Tomáš Petreček

expedice / alpinismus / extrémní sporty

Tomáš Petreček

Tomáš Petreček je český horolezec a extrémní sportovec. Pracuje u Hasičského záchranného sboru v Opavě. Několikrát za sebou opanoval anketu o sportovce Opavska. Mezi jeho oblíbené aktivity patří horské kolo, silniční kolo, terénní běh, kajak a horolezectví. V roce 2012 se s Pavlem Štrynclem stal vítězem běžeckého závodu Beskydská sedmička. Jeho motto je: "Limity existují pouze v lidské mysli."

„Limity existují pouze v lidské mysli.“


EXPEDICE


1. Která část tě baví více, plánování nebo příprava?

Obě jsou pro mě něčím zajímavé. Baví mě pročítat historické záznamy a zjišťovat, kudy už někdo lezl, co expedice zažily a dozvídat se, kde je naopak ještě volný směr. Vlastní příprava výpravy mě však baví asi nejvíc. Se vším, co k tomu patří, tedy i tréninkem.


2. Proč nesedíš tzv. doma a máš potřebu vyrážet na expedice?

To si ani nedokážu představit, že bych seděl doma. Už jsem zkrátka takový. Pořád musím něco dělat a někam vyrážet. A v horách to mám nejraději.3. Jaká je tvoje nejbližší výzva?

V letošním roce toho už bylo až až. Expedice, nová kniha a náročné závody Adventure race. Proto teď spíše odpočinek, nějaké lezení a taky se už těším na skialpy. V příštím roce mě čekají opět Himaláje, možný cíl teď intenzivně řešíme. Dále závody, které vyvrcholí mistrovstvím světa v Africe. Těším se!


4. Každá expedice je většinou spojena s adrenalinem, co tě na něm láká?

Nevím, zda to je přímo adrenalin, co mě láká. Ale uvědomuji si, že s tím co dělám, je spojen. Spíš mě baví překonávat překážky, limity. To je to co mě naplňuje a svým způsobem nutí stále pokračovat.


tomas petrecek


5. Zážitek nebo zkušenost, na který nerad vzpomínáš anebo ti přinesla cenné poučení?

Vlastně každý zážitek, zkušenost, všechno mě někam posunuje. Těch okamžiků je mnoho. Vzpomínám například na téměř týdenní pobyt ve výšce nad sedmi tisíci metry, kde jsme byli uvězněni s Márou Holečkem při expedici na osmitisícovku Gasherbrum I. Bylo to nekonečné čekání na lepší počasí, kdy jsme doslova rychlostí světla ztráceli sílu a vlastně i naději na bezpečný návrat… Počasí se nakonec zlepšilo, ustál vítr a my naštěstí mohli začít sestupovat nekonečně dlouhou stěnou.


6. Jaké používáš vybavení na svých cestách?

Pokud jde o lezecký materiál – používám dlouhodobě kvalitní vybavení značky Petzl. Ať už jde o cepíny, mačky, karabiny nebo čelovky, je pro mě Petzl značkou kvality, neustálého vývoje a inovace. Oblečení mám od značky Salomon, funkční vlněné prádlo Devold, lana Tendon, hole Leki, komunikaci zajišťuji prostřednictvím produktů zn. Apple. Oči mi chrání brýle Oakley a vařím na vařičích MSR.


7. Spolupracuješ s nějakým podpůrným týmem? Jak probíhá financování?

Při plánování expedice jsem odkázán sám na sebe, na zdroje a pomoc, které si musím sám sehnat. Není to vždy jednoduché. Ale o to cennější a dlouhodobější partnerství pak s mnoha lidmi a firmami mám. Při samotné expedici žádný podpůrný tým nemám – musí mi stačit vlastní síly a zkušenosti. V základním táboře máme jen svého kuchaře, který vaří, co nám na očích vidí :-)
← Zpět na ambasadory