Inovovaný model oblíbené čelovky Actik Core

24. ledna 2023

Inovovaný model oblíbené čelovky Actik Core

Testováno naším ambasadorem, Honzou Vencou Franckem, během podzimních běžeckých tréninků a fyzické přípravy na zimní ultra maraton JIBE-JAHA.

Popis výrobce

ACTIK CORE s dobíjecím akumulátorem je ideální čelovka pro dynamické outdoorové sporty. Její světelný tok je 600 lumenů a poskytuje výkonné a pohodlné světlo pro běh, pěší turistiku nebo horolezectví. Fosforeskující reflektor usnadňuje nalezení ve tmě po jejím zhasnutí a odložení, červené světlo je praktické pro noční svícení ve skupině.

ACTIK CORE se dodává s dobíjecím akumulátorem CORE a díky technologii HYBRID CONCEPT funguje také na tři standardní AAA baterie. Pro svícení na blízko je vybavena optikou, která poskytuje široký, jednolitý kužel světla. Pro rychlý pohyb a svícení na dálku má další čočku, která poskytuje zaostřený paprsek na dálku. U čirého světla lze přepínat mezi třemi režimy: MAX. DOBA SVÍCENÍ, STANDARDNÍ (lepší vyvážení výkonu a výdrže) a MAX. VÝKON. 

Nepřetržité červené světlo zachová noční vidění bez oslnění lidí kolem vás a režim blikání zajistí bezpečnost při signalizaci vaší polohy, zejména v nouzových situacích, nebo na silnici s provozem. Čelovka se ovládá jediným tlačítkem pro rychlý a snadný výběr intenzity a barvy světla. Indikátor stavu baterie ukazuje úroveň nabití při každém zapnutí nebo vypnutí. 

Testování

Všeobecně první pocity, když se mě čelovka dostala do ruky, byly velmi příjemně. Nový model čelovky působí oproti předchozímu robustněji a solidněji, a zároveň vypadá moderně. Je ergonomický, skvěle sedí na hlavě a výborně se ovládá. 

Otevírání zadního panelu, který kryje akumulátor, je vyřešeno mnohem lépe oproti předchozímu modelu a kryt je opatřen těsněním proti vodě. U staršího modelu byla vodotěsná pouze část elektroniky a kryt prostoru s bateriemi měl mikro mezery, kterými se voda do baterií dostávala. Výrobce uváděl, že to není problém a baterie stačí vyjmout a prostor vysušit. I když výrobce udává voděodolnost pouze IPX4 (odolnost proti rozstřikující vodě), což je například déšť, nebo krátkodobé ponoření, ponořil jsem čelovku do sklenice s vodou na delší dobu a stále svítila, po otevření krytu jsem žádné známky vlhkosti uvnitř nenašel.

Manipulace

Tělo čelovky se dá sklápět, což je výborné, pokud si potřebujete svítit pod nohy v nepřehledném terénu, nebo ve skupině nechcete svítit kolegům přímo do očí. Zároveň je možné tělo odpojit od hlavového pásku a ten vyprat v pračce. Čelovka se ovládá jediným vypínačem, který je krytý gumou. Neklouže při dotyku a zároveň je voděodolný. 

Přepínání režimů je klikáním stále dokola jedna intenzita za druhou, nedá se vracet ve zpětném pořadí. To znamená režim 1, 2, 3 a zase od začátku. Začíná se nejslabší intenzitou a končí tou nejsilnější. Na jednu stranu je to příjemné, že při prvním zapnutí vás hned neoslní nejsilnější intenzita, ale když si navolíte nejsilnější intenzitu např. pro běh z kopce v náročném terénu a po určité době chcete světlo ztlumit na nižší intenzitu kvůli úspoře energie, světlo po kliknutí zhasne a musíte kliknout znovu, abyste opět viděli (navolili si další intenzitu). To znamená, že se na malou chvíli ocitnete v naprosté tmě, při rychlé aktivitě to nemusí být příjemné. Ale to je můj osobní zážitek, není to určitě až takový problém.

Výkon

Musím říct, že čelovka mě mile překvapila. Světlo má příjemnou barvu a je pohodlné očím. Je vybavena dvěma LED diodami s optikou. První dioda svítí samostatně v prvním úsporném režimu a poskytuje široké jednolité světlo pro osvětlení blízkého okolí. Druhá dioda se přidává při volbě druhé intenzity a svítí i v nejsilnějším režimu. Má čočku, která soustřeďuje světlo do úzkého kužele pro daleký dosvit a společně s první tvoří příjemné světlo. Široký kužel je pohodlný pro periferní vidění a úzký zajišťuje daleký dosvit. Dohromady je to povedená kombinace a světlo mě bylo velice příjemné. 

Světelný tok 600 lumenů v kombinaci s optikou poskytoval slušné světlo vhodné i pro dynamičtější aktivity, při rychlém sbíhání kopců v náročném skalnatém terénu jsem to ocenil. Dosvit jsem přímo neměřil, ale odhadem to mohlo být kolem sto metrů na nejsilnější intenzitu. Střední intenzita dávala jasné světlo přibližně do 50 metrů, což je víc než dostačující pro méně náročné pohybové aktivity.

 Nejslabší intenzita už byla slabší, vhodná na chůzi a orientaci na jednom místě, například cesta k autu na parkoviště a pohyb v kempu. Výdrž akumulátoru jsem netestoval úplně do extrému, ale moje dvouhodinové noční výběhy čelovka vydržela bez problémů. Nesvítil jsem neustále na maximální výkon, režimy jsem měnil podle potřeby. 

Největší plus u čelovky je dobíjecí akumulátor CORE, který se dá po každém použití dobít a je opět v pohotovosti na druhý den. Na těle má USB slot, takže ho nemusíte vyjímat z čelovky. Stačí otevřít kryt a připojit kabelem na nabíječku. Velkým plusem je, že čelovka funguje i na standardní tužkové mikro baterie AAA/LR03. Když vyrážíte na vícedenní aktivity bez možnosti dobíjení akumulátoru, nebo potřebujete rezervu v případě, že vám v akumulátoru dojde energie, stačí si přibalit několik „mikrotužek“ a vše je vyřešeno. Kolik energie vám v čelovce ještě zbývá zjistíte podle barvy malé diody umístěné v rohu reflektoru. Pokud svítí zeleně, vše je v pořádku, oranžové světlo znamená, že zdroj už je za polovinou a červené, že je vybitý. Stejně jako u většiny čelovek, má i ACTIK CORE „červený“ režim svícení, který je zvláště cenný ve skupině, když si potřebujete posvítit na své věci, aniž byste oslepovali ostatní ve skupině, nebo když potřebujete zajistit svoji bezpečnost signalizací vaší polohy.

Plusy:

  • Velmi dobrý výkon a příjemné, pro oči pohodlné světlo
  • Nový tvar lépe rozkládá hmotnost, a i když je o málo těžší než předchozí model, lépe sedí na hlavě
  • Robustnější kvalitní provedení
  • Největší plus je možnost kombinování dobíjecího akumulátoru CORE a standardních baterií AAA/LR03 bez nutnosti adaptéru

Mínusy:

  • Žádný zásadní nedostatek, nebo něco, co by mě vyloženě rozptylovalo, jsem nenašel

*  Jan Francke se narodil do outdoorově založené rodiny. Už odmalička tak svou pozornost věnoval nejrůznějším sportům. Patří mezi naše přední triatlonisty. Vášní a výzvou jsou pro něj však extrémní závody. Přečtěte si více o našem ambasadorovi.

Testy byly provedeny během podzimních běžeckých tréninků a fyzické přípravy na zimní ultra maraton JIBE-JAHA (www.jibejaha.cz).

 @jvfrancke 

← Zpět na seznam článků